Kuukausi: maaliskuu 2018

Otteluraportti

Naisten Liiga 2018: ONS – FC Honka

Otteluraportti

FC Honka otti täyden pistepotin ja piti maalinsa jälleen puhtaana kaadettuaan ONS:n kauden toisessa Naisten Liigan ottelussaan. Vierailijat onnistuivat jälleen laajalla rintamalla, ja maalintekijöiksi kirjattiin neljä eri pelaajaa.

Naisten Liiga 31.3. kello 17:00 Heinäpää PH TN

ONS – FC Honka 0-4 (0-2)

17. 0-1 Henna Tenkanen (Linda Nyman)
43. 0-2 Milla Punsar (Nyman)
53. 0-3 Sini Vehviläinen
85. 0-4 Ella-Rosa Huusko

Yleisöä: 162

Ensimmäisenä verkkoja heilutti noin vartin pelin jälkeen Henna Tenkanen, joka jatkoi Linda Nymanin antaman sivuvapaapotkun takatolpalta päällään sisään.

Toinenkin maali tuli Nymanin antamasta erikoistilanteesta. Tällä kertaa kulmapotkun puski etunurkkaan Milla Punsar, jolle maali oli kauden toinen. Hetki ennen taukoa syntynyt osuma vei vierailijat koppiin kahden maalin johtoasemassa.

Kahden erikoistilannemaalin jatkeeksi nähtiin upea yksilösuoritus. Tauolla vaihdosta sisään tullut Sini Vehviläinen sai pallon noin kolmessakymmenessä metrissä lähellä sivurajaa. Vehviläinen otti muutaman askeleen kohti keskustaa ja laukoi upeasti kaukaa aivan ONS maalin takanurkkaan.

Illan viimeinen syntyi noin viisi minuuttia ennen päätösvihellystä. Ella-Rosa Huusko ja Vehviläinen pääsivät molemmat puolittaiseen vetopaikkaan oululaisten rangaistusalueen sisällä, kunnes pallo kimposi puolustajan jaloista vapaana olleen Huuskon syliin. Ella-Rosa iski kauden avausosumansa varmasti tyhjään maaliin.

Kommentit

Täydet minuutit laitapuolustajan tontilla ahkeroineen Anni Miettusen paluu Ouluun oli onnistunut:

”Tehtiin koko joukkueena hyvin töitä molempiin suuntiin. Peli oli koko ajan kontrollissa, mutta tottakai lähdetään parantamaan seuraavaan matsiin. ONS pelasi odotetun kovaa. Oli kiva pelata tuttujen edessä.”

Hienosti vaihdosta toiselle jaksolle sisään tullut Sini Vehviläinen oli mukana joukkueen kahdessa viimeisessä osumassa:

”On kiva lähtee täyden pistepotin kanssa kotimatkalle. Oli kuitenkin yksi kauden pisimmistä pelimatkoista, niin mukavampi tietysti näin. Viimesellä kolmanneksella saatiin pidettyä palloa hyvin etenkin toisella puoliajalla ja kivasti luotiin tilanteita. Mukavaa että kauden maalitili aukesi itsellä ja jälleen maalintekovastuu jakautui tasaisesti hyökkääjien kesken.”

Hongan ottelut jatkuvat maajoukkuetauon jälkeen lauantaina 14.4. jolloin vieraaksi saapuu sarjanousija Tikkurilan Palloseura.

Kokoonpanot

ONS:
Liisa Rahkola; Fanni Pietikäinen, Satu Rousti, Iida Ranin (46. Sini Toivonen), Veera Vääräkoski, Ida Ruuskanen (70. Helmi Autio), Anna Olmala, Emma Peukurinen, Aada Törrönen, Jenna Vääräniemi (83. Piia Andsten), Roosa Immonen
vaihdossa: Nea Romppainen, Janina Kuoksa, Iida Koskinen, Roosa Rikkinen

Honka:
Paula Myllyoja; Anni Miettunen, Anna Auvinen, Emilia Iskanius, Kaisa Ranki; Linda Nyman, Saara Lappalainen; Henni Malinen, Milla Punsar (46. Sini Vehviläinen), Henna Tenkanen (75. Elli Pikkujämsä); Jutta Rantala (69. Ella-Rosa Huusko)
vaihdossa: Marianna Tolvanen, Pauliina Nuora, Anna Vlasoff, Suvi Kärkkäinen

.

Otteluraportti

Naisten Liiga 2018: FC Honka – HJK

Otteluraportti

FC Honka – HJK 3-0 (1-0)

38. 1-0 Henni Malinen (Linda Nyman)
51. 2-0 Milla Punsar (Jutta Rantala)
71. 3-0 Jutta Rantala rp.

Yleisöä: 220

Jutta Rantala pelasi ensimmäiset viralliset minuuttinsa Honka-paidassa, ja iski heti avausmaallinsa.

Hallitseva Suomen mestari FC Honka aloitti Naisten Liigan kautensa kaatamalla viime kauden pronssimitalisti HJK:n kotonaan vahvan esityksen jälkeen lukemin 3-0. Espoolaisryhmä piti ryhmityksensä hyvin kasassa läpi ottelun ja jätti harjoituskauden aikana kovasti vahvistuneen paikallisvastustajan maalipaikat vähiin.

Hongan avausmaalista vastasi tuttu nimi. Linda Nyman katkaisi HJK:n hyökkäyksen keskialueella ja vapautti hienolla syötöllä Henni Malisen HJK-linjan taakse. Malinen pääsi ampumaan suorasta juoksusta ja nosti pallon hienosti ilmasta yli vastaan tulleen Minna Meriluodon. Maali oli Hennin 45. Honka-paidassa.

Henni Malinen nostaa Hongan liigakauden avausmaalin.

Tälle kaudelle raitapaitaan pukeutuva tapiolalaisjoukkue lisäsi johtoaan hieman tauon jälkeen. Tuore vahvistus Jutta Rantala odotti Milla Punsarin nousun keskialueella ja tuikkasi pallon HJK:n toppareiden välistä vapaaseen tilaan. Punsar ei erehtynyt päästyään nokikkain Meriluodon kanssa, vaan upotti kymmenennen liigamaalinsa varmasti helsinkiläisten verkkoon.

Esport Areenalla nähtiin myös uusia nimiä Hongan maalisarakkeessa, kun Rantala kaunisteli loppulukemat rangaistuspilkulta vajaa parikymmentä minuutta ennen loppuvihellystä. Helsinkiläisten käsivirheestä tuomittu rangaistuspotku painui voimalla ohi väärin aavistaneen HJK-vahdin.

HJK-rykelmän keskeltä palloon kurottava Paula Myllyoja pääsi ottelussa ennakoasetelmiin nähden suhteellisen helpolla.

Vahva aloitus liigan voittajasuosikkeihin lukeutuvasta paikallisvastustajasta antaa espoolaisille varmasti lisää itseluottamusta. Seuraavaksi joukkue matkaa kauden pisimmän vierasmatkansa, kun lauantaina vastaan asettuu ONS Oulusta.

Kommentit

Hongan puolustuksen keskustassa täydet minuutit ahkeroinut Emilia Iskanius iloitsi vahvasta pelikauden aloituksesta:
”Voiko kausi tämän paremmin alkaa? Taululla 3-0 lukemat, mikä oli seurausta tiiviistä puolustuspelaamisesta koko joukkueena ja hienosta viimeistelystä hyökkäyspäässä. Hymyssä suin voimme kääntää katseet kohti ensi lauantain ONS-ottelua.”

Kokoonpanot

Honka
Paula Myllyoja; Anni Miettunen, Anna Auvinen, Emilia Iskanius, Kaisa Ranki; Linda Nyman, Saara Lappalainen; Henni Malinen (76. Marianna Tolvanen), Milla Punsar, Henna Tenkanen (84. Elli Pikkujämsä); Jutta Rantala (88. Ella-Rosa Huusko)
vaihdossa: Pauliina Nuora, Inka Kaivola, Suvi Kärkkäinen, Sini Vehviläinen

HJK
Minna Meriluoto; Maaria Roth, Maiju Hirvonen, Linda Ruutu, Hanne Ojanperä, Vilma Hakala (76. Leila Haapea), Essi Sainio (87. Tessa Rinkinen), Katarina Naumanen, Maija Saari, Eveliina Summanen (61. Elina Myllymäki), Hanna Ruohomaa
vaihdossa: Lotta Rosenström, Minea Lassas, Emilia Ukkonen, Tessa Auvinen

Artikkelin kuvat: Petri Lunki

Tilastot

Naisten Liigan maalivahtien minuutit maalia kohden

Kun Naisten Liigassa lasketaan vastustajan maalia kohden tarvitsema minuuttimäärä, on tilastossa ylivoimainen ykkönen Åland Unitedin hopeakaudella 2012 maalin suun tukkinut Mallori Lofton-Malachi, jonka taakse pystyttiin toimittamaan pallo vain noin 245 minuutin välein. Hän joutui 23 ottelussa antautumaan vain 8 kertaa.

Listan muut kärkisijat menevät Rachael Ayegballe, Tinja-Riikka Korpelalle, Noora Ahoselle ja Velma Oikariselle. Edellä mainitut ovat ainoat keskimäärin yli 100 minuuttia maalinsa puhtaana pitäneet.

 

Naisten Liigasta löytyy viisi maalivahtia, jotka eivät ole päästäneet maaliakaan taakseen. Näistä paras on kenttäpelaajana maalivahdiksi joutunut/päässyt Kokkola F10:n Veera Vääräkoski, joka pelasi täydet 90 minuuttia päästämättä maaliakaan. Muut nollapeliin pystyneet ovat pelattuine minuutteineen: Iina Rautiainen, Pallokissat (29 min), Heini Niskanen, HJK (27 min), Enna-Sofia Halonen, HJK (17 min) ja Silja Kinni, Pallokissat (2 min).

 

Naisten Liigassa on tähän mennessä tehty 4873 maalia. Nämä jakautuvat vuosittain seuraavasti

vuositehdyt maalitjoukkuemääräottelumäärämaalit / ottelu
2007321101102,92
2008480121323,64
2009513121323,88
2010423121323,20
2011523101353,87
2012425101353,15
2013416101173,56
2014483101174,13
2015475101174,06
2016412101173,52
2017402101173,46

 

Taulukossa listattuna kaikki yli 500 minuuttia pelanneet ja vähintään 40 minuuttia maalinsa puhtaana pitäneet maalivahdit.

 

Naisten Liiga 2007-2017

Maalivahtien minuutit päästettyä maalia kohti (vähintään 500min pelanneet)

Taulukossa tummennetut pelaajat pelasivat kaudella 2017.

sijanimiliigaseuratpelatut minuutitpäästetyt maalitmin/maali
1.Lofton-Malachi MalloriÅland United19598244,9
2.Ayegba RachaelKMF, KPV, PK-35 Vantaa777764121,5
3.Korpela Tinja-RiikkaFC Honka534348111,3
4.Ahonen NooraFC Sport6306105,0
5.Oikarinen VelmaPK-35 Vantaa270026103,8
6.Mäkelä HenriikkaPK-35 Vantaa20702198,6
7.Rönnbäck MariaÅland United47245290,8
8.Lahdelma MinjaFC Honka12601584,0
9.Häkkinen PetraTiPS, HJK62127780,7
10.Alonzo Victoria YPallokissat632879,0
11.Johnston LaurenFC Kontu, PuiU, PK-35 Vantaa, Pallokissat22202976,6
12.Pyykkö Minna (nyk.Korkka)Åland United, TiPS21522974,2
13.Suutari InaHJK, NiceFutis, Ilves, FC Honka39605670,7
14.Myllyoja PaulaIlves, KMF, FC United, Ilves, PK-35 Vantaa, FC Honka1667123870,0
15.Rosenström LottaHJK630970,0
16.Kainulainen JuuliJyPK8101267,5
17.Varis VeraFC Honka, HJK, FC Honka, HJK1091716267,4
18.Laihanen AnnikaIlves11701865,0
19.Tähtinen PauliinaPallokissat, JyPK, PK-35 Vantaa44517162,7
20.Meriluoto MinnaFC United, HJK702011262,7
20.Yli-Säntti Kreeta-LiisaFC Honka, Ilves35105662,7
22.Niemi InkeriTPS53988861,3
23.Karström EmelieÅland United27594561,3
24.Matikainen NooraPuiU, Ilves, FC Honka, HJK, Åland United1220920260,4
25.Ahlström EllenÅland United, GBK58179760,0
26.Haikka TinjaIlves, FC Honka, NiceFutis33875759,4
27.Inget SaraIlves16202955,9
28.Kallio MinnaHJK, Ilves, HJK, NiceFutis40667355,7
29.Alake FunshoKPV37347152,6
30.Välimaa SiiriNiceFutis951818252,3
31.Sulku ElsaPallokissat34486850,7
32.Gripenberg Ann-SofieÅland United7001450,0
33.Foxell HeidiFC Sport, HJK44839348,2
34.Ramsay KhymÅland United17793748,1
35.Visala JenniIlves22384846,6
36.Kinnunen HannaKMF37598146,4
37.Hakala AliinaNiceFutis22505045,0
37.Zhang YanruONS17103845,0
39.Mikkonen MarjukkaKMF, Pallokissat, Åland United1020522745,0
40.Levosalo JohannaFC Kontu, PuiU28366444,3
41.Peltomaa SaritaTiPS, ONS10222442,6
42.Helppikangas Ida-SofiaMerilappi United, TiPS, HJK26716342,4
43.Kaaresvirta MarjaanaSC Raisio, TPS17344142,3
44.Huhtamo MinnaHJK10802641,5
45.Halinen ErikaTiPS24746140,6
46.Säätelä LindaFC United, Kokkola F10, Merilappi United812420240,2
47.Rahkola LiisaKokkola F10, ONS668616740,0

Tilastot

Naisten Liigassa parhaat maalinsa yhtäjaksoisesti puhtaana pitäneet

Elsa Sulku Pallokissojen maalin suussa kaudella 2016

Naisten Liigassa on 22 maalivahtia pitänyt maalinsa puhtaana vähintään 270 minuuttia peräkkäin. Paras näistä on HJK:ssa 556 peräkkäistä minuuttia torjunnoissaan onnistunut Petra Häkkinen.

Toinen 500 minuutin rajan ylittänyt on FC Hongan Tinja-Riikka Korpela. Listalla kolmantena olevan PK-35 Vantaan Rachael Ayegban putki ylitti myös talvitauon.

Listassa on maalivahdin kohdalla mainittu se seura ja vuosi, jolloin minuuttimäärä on saavutettu.

 

Naisten Liiga 2007-2017

Maalivahtien peräkkäiset nollapeliminuutit

Taulukossa tummennetut pelaajat pelasivat kaudella 2017.

SijaNimiLiigaseuraVuosiMinuutit
1.Häkkinen PetraHJK2010556
2.Korpela Tinja-RiikkaFC Honka2007532
3.Ayegba RachaelPK-35 Vantaa2010-2011490
4.Sulku ElsaPallokissat2016464
5.Lofton-Malachi MalloriÅland United2012443
6.Rönnbäck MariaÅland United2009442
7.Meriluoto MinnaHJK2017412
8.Niemi InkeriTPS2015410
9.Myllyoja PaulaKMF2009401
10.Karström EmelieÅland United2010394
11.Ahlström EllenÅland United2013386
12.Matikainen NooraPuiU2008366
13.Mikkonen MarjukkaPallokissat2012361
14.Varis VeraHJK2012360
15.Säätelä LindaKokkola F102012346
16.Kankaanpää KatjaTPS2010316
17.Kallio MinnaHJK2007311
18.Helppikangas Ida-SofiaMerilappi United2014296
19.Haikka TinjaIlves2007278
20.Visala JenniIlves2010271
21.Suutari InaFC Honka2012270
21.Oikarinen VelmaPK-35 Vantaa2016270

Yhteistyössä