Honka palaa pelien pariin sunnuntaina, vastassa FC Lahti vieraskentällä
FC Honka palaa pienen tauon jälkeen jälleen pelikentille. Vastaan sunnuntaina 14.6. asettuu FC Lahti. Ottelu pelataan Kisapuiston stadionilla Lahdessa klo 14.00 alkaen. Jos et pääse paikalle, voit seurata ottelua suorana Ruutu+:n kautta!
Honka pelasi viimeksi sunnuntaina 31.5. Silloin vierasottelu Turussa TPS:aa vastaan päättyi maalittomaan tasapeliin. Sitä ennen keltamustat hakivat Suomen Cupissa jatkopaikan 1-0 vierasvoitolla KTP:stä. Sarjapeleissä puolestaan ovat viime aikoina kaatuneet HJS ja ONS.
Kansallisen Ykkösen sarjataulukossa Honka on kolmannella sijalla. Tänään lauantaina pelattavat EBK vs ONS ja JyPK vs KTP-ottelut muuttavat joukkueiden pistetilanteita, mutta Hongan sarjasijoitus ei voi ennen sunnuntaita muuttua. Keltamustat ovat keränneet kahdestatoista pelaamastaan ottelusta seitsemän voiton, kahden tasapelin ja kolmen tappion myötä kaksikymmentäkolme pistettä. HJS on pisteen edellä, EBK sarjakärjessä kahdeksan pistettä enemmän keränneenä. Seuraavina Honkaa jahtaavat yhdeksäntoista pisteen JyPK ja seitsemässätoista pisteessä olevat HJK Akatemia sekä ONS.
Maaleja Honka on tehnyt sarjapeleissä yhteensä kaksikymmentäyksi, joka on sarjan viidenneksi korkein lukema. Tilaston kärjessä on viiden maalin Alisa Mäkelä. Milja Mitjonen on osunut kolmesti, Emilia Rautasola, Maija Meronen, Hertta Lammio, Sofie Sinisalo ja Martta Orava kahdesti. Yksi maali löytyy Melissa Ahlroosilta ja Karla Kivimäeltä. Yksi osumista on merkitty vastustajan omaksi maaliksi.
Sunnuntain kotijoukkue FC Lahti on sarjan viimeisellä, kymmenennellä sijalla. Sarjataulukkoa ei kuitenkaan tule liikaa tuijottaa, sillä sarja on tasainen. TPS on lahtelaisia pisteen edellä, KTP:hen ja PKKU:hun eroa on kirjoitushetkellä viisi pistettä.
FC Lahti otti viime kierroksella ison voiton, kun ONS kaatui Noora Siidorovin maalilla 1-0. Voitto oli joukkueelle kauden toinen sarjapeleissä, avauskierroksella kaatui HJK Akatemia 3-2. Lisäksi tilillä on yksi tasapelipiste, runsasmaalisiin 4-4 lukemiin päättyneestä vierasottelusta TPS:aa vastaan.
Maalinteossa joukkue on onnistunut tähän mennessä kolmetoista kertaa. HPS:n lainapelaaja Kerttu Kossila on heiluttanut verkkoja neljästi. Ella Pesosella, Aino Venemiehellä ja Rilla Valkosella on kaksi tehtyä maalila tilillään. Yhden maalin ovat theneet aiemmin mainitun Siidorovin lisäksi EBK:sta lainalla oleva Wiona Nokio, sekä Elli Savolainen.
Suomen Cupissa FC Lahti kaatoi kolmannella kierroksella Ylämyllyn Yrityksen vieraissa 3-1. Neljännellä kierroksella se hävisi niukasti EBK:lle kotonaan 1-2.
Honka ja FC lahti ovat kohdanneet tällä kaudella kerran aiemmin. Laaksolahdessa toukokuun alussa pelatun ottelun vei Honka 4-0 luvuin, kun maaleista vastasivat Maija Meronen, Alisa Mäkelä, Emilia Rautasola, sekä Milja Mitjonen.
– Odotan sunnuntailta vauhdikasta peliä ja hyvää kamppailua. Lahti tulee varmasti kovaa ja on hyvä taistelemaan, joten pisteitä ei tule helpolla. Meidän pitää pystyä pelaamaan omaa hyvää laadukasta peliämme ja päästä toteuttamaan niitä asioita mistä olemme puhuneet. Olemme valmiita hakemaan huomenna Lahdesta kolme pistettä!, kommentoi Emilia Rautasola ottelun alla.
FC Lahti vs FC Honka siis Kisapuiston stadionilla Lahdessa sunnuntaina 14.6. klo 14.00 alkaen. Lahden reissun jälkeen Hongan pelit jatkuvat Suomen Cupin viidennen kierroksen ottelulla, kun keltamustat matkaavat Loviisaan. Vastassa on Loviisan keskuskentällä keskiviikkona 17.6. pelattavassa ottelussa Kolmosen FC Loviisa. Sarjapelit jatkuvat puolestaan kotiottelulla lauantaina 27.6. Silloin Honka saa Leppävaaran stadionin kotinurmelle vastaansa HJK Akatemian. Ottelu käynnistyy klo 16.00, liput tästä!

