Honka matkaa Rovaniemelle
Honka matkaa seuraavaksi Rovaniemelle, kun edessä on vierasottelu RoPS:ia vastaan keskuskentällä lauantaina 30.8. klo 13.00.
Keltamustat pääsevät lähtemään otteluun vahvassa vireessä. Honka on napannut täyden pistepotin kuudesta peräkkäisesä ottelusta. ONS-tasapeli mukaanlukien tappiottomien otteluiden sarja on nyt seitsemän.
Viime kierroksella Honka haki pisteet Lahden Kisapuistosta, kun maaleista vastasivat viimeisen vartin aikana vapaapotkusta osunut Maija Meronen, sekä debytantti Silja Seppäsen syötöstä viimeistellyt Laura Linnala.
Honka lähtee otteluun Kansallisen Ykkösen karsintasarjan kärkipaikalta. Sarjassa pelataan sijoituksista 5-10. Lauantain vastustaja RoPS puolestaan on sarjassa kymmenentenä ja taistelee sarjapaikastaan. Sarjataulukossa viimeisenä kauden päätteeksi oleva joukkue putoaa suoraan Naisten Kakkoseen. Toiseksi viimeinen joukkue karsii sarjapaikasta Naisten Kakkosen nousukarsinnan toiseksi sijoittunutta vastaan.
RoPS on kerännyt yhdeksästätoista ottelustaan viisi pistettä. Se on tällä hetkellä yksitoista pistettä yhdeksäntenä olevaa TPS:aa perässä. Toistaiseksi ainoan voittonsa RoPS otti kesäkuun loppupuolella 2-1 lukemin ONS:sta. Viime kierroksella rovaniemeläiset vierailivat puolestaan Oulussa, jossa ONS voitti 5-1.
RoPS:n maalipörssin kärkinimi on seitsemän maalin Niia Salminen. Hongasta kärkipaikkaa pitää kahdeksan kertaa vastustajan verkkoja heiluttanut Jasmin Leppioja. Linnalalla ja Milla Punsarilla on kasassa kuusi osumaa.
Honka ja RoPS ovat kohdanneet kahdesti aiemmin tällä kaudella. Honka voitti kotonaan 6-0 ja Rovaniemellä 3-1.
Honka lähti kohti Rovaniemeä jo perjantai-iltana. Pitkät vierasreissut tuovat erilaisen elementin otteluun valmistautumiseen.
– Edessä on kauden pisin pelireissu, mikä vaatii tietysti huolellista valmistautumista, mutta tiivistää myös joukkuetta, puolustaja Alina Haapaniemi toteaa.
Haapaniemi on Hongan oma kasvatti ja noussut tällä kaudella edustusjoukkueen mukaan. Hän on pelannut Kansallisessa Ykkösessä kolmessatoista ottelussa ja Suomen Cupissa yhdessä ottelussa. Minuutteja on kauden aikana tullut myös T18 SM-sarjassa ja Naisten Kakkosessa. Peleistä Ykkösessä löytyy luonnollisesti eroavaisuuksia junioripeleihin.
– Ensimmäinen kauteni edustuksen mukana on osoittanut, että pelien vaatimustaso on korkeammalla, Haapaniemi tiivistää.
Haapaniemi pelasi edellisessä RoPS-pelissä täydet minuutit.
– RoPS-pelistä odotan samanlaista vauhdikasta ja tiukkaa kamppailua, kuten edellisellä vierailulla Rovaniemellä. Lähdemme hakemaan pisteet kotiin, hän summaa.
Rovaniemen vierasreissun jälkeen Honka palaa jälleen kotinurmelleen Tapiolan urheilupuistoon, kun se kohtaa TPS:n lauantaina 6.9. klo 17.00 alkaen. Liput otteluun tästä!